
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold Flash over Nickel |
| Pitch | 0.5 mm |
| Current Rating | 500 mA |
| Number of Positions | 40 |
Stock: 1840
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44266
Ext.Price$0.44266
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44266 | $0.44266 |
| 10 | $0.39331 | $3.93310 |
| 25 | $0.37742 | $9.43550 |
| 50 | $0.36218 | $18.10900 |
| 100 | $0.34755 | $34.75500 |
| 300 | $0.32546 | $97.63800 |
| 500 | $0.30477 | $152.38500 |
| 1000 | $0.29769 | $297.69000 |
